Soyadı Değiştirme Davası

ring-the-bell-1077880_640
Soyadı değiştirme davası
SOYADI DEĞİŞTİRME DAVASI
Soyadı değiştirme davası,  isim değiştirme davasında olduğu gibi ancak haklı sebeplerin varlığında açılabilir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’na göre kişiler kural olarak soyisimlerini babalarından alır. Soyisim, kişinin toplum içinde tanınmasında önemli bir paya sahip, kişilerin ömür boyu taşıdıkları bir unsur olduğundan soyisim değiştirme davası yarattığı sonuçlar bakımından önemli bir davadır.

Soyadı Değiştirme Nasıl Yapılır? Soyadı Değişikliği İçin Dava Açmak Zorunlu Mudur?

Türk Medeni Kanunu’nun 27.maddesine göre soyadı ancak dava yoluyla değiştirilebilir. Ancak 7036 sayılı Kanun ile Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda birtakım değişiklikler yapılmıştır. Bu kapsamda Soyadı Kanunu’nun 3.maddesine göre, ‘Rütbe ve memuriyet, aşiret ve yabancı ırk ve millet isimleriyle umumi edeplere uygun olmayan yahut iğrenç ve gülünç olan soyadları kullanılamaz’ ifadesine yer verilmiştir. Kanunun yukarıda ifade edilen hükmüne aykırı soyadları ilgili nüfus müdürlüklerine başvurulmak suretiyle nüfus müdürlüğü tarafından mahkemeye başvurulmaksızın değiştirilebilecektir.

Burada dikkat çekilmesi gereken husus başvuru üzerine değiştirilebilecek soyadlarının sadece Soyadı Kanunu’nun 3.maddesine aykırılık teşkil eden soyisimleri olmasıdır. Şöyle ki, örneği kişinin babasıyla herhangi bir kişisel ilişki içinde olmaması sebebiyle soyismini değiştirmek istemesi Yargıtay tarafından haklı bir sebep olarak görülse de bu sebep 7036 sayılı Kanun kapsamında nüfus müdürlüğüne başvuru ile soyadı değişikliğine imkân vermez.

Sonuç olarak, 7036 sayılı Kanun kapsamında olmasa da Yargıtay tarafından haklı sebep sayılan sebeplere dayanarak soyadı değişikliği yapmak isteyen kişiler dava açmak zorundadır.

Soyadı Değiştirme Nüfus Müdürlüğüne Başvuru İle Mümkün Müdür?

Soyadı değiştirme işlemi yukarıda açıklandığı üzere 7036 sayılı Kanunda ifade edilen şartların varlığı halinde nüfus müdürlüğüne başvuru ile yapılabilir. Aksi halde soyisim değişikliği için dava açılması zorunludur.

Soyadı Değiştirme Davası Nasıl Açılır?

Soyadı değiştirme davası, dava dilekçesi ile birlikte mahkeme ve maliye veznesinden gerekli harçlar ödenerek dava dosyasına eklenmek suretiyle kişinin yerleşim yerindeki asliye hukuk mahkemesinde açılır. Dava dilekçesinde tanık isimlerinin belirtilmesi unutulmamalıdır. Dilekçe de sonradan vazgeçme ihtimaline karşılık birden fazla tanık isminin bildirilmesinde fayda vardır. İkametgah ya da yerleşim yeri olarak ifade edilen yer, kişilerin hâlihazırda fiilen yaşadığı yer değil, nüfus sisteminde görünen adrestir.

Soyadı Değiştirme Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Soyadı değiştirme davası Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır.

Soyadı Değiştirmek İçin Haklı Sebepler Nelerdir?

Aşağıda sayılan sebeplerle sınırlı olmamak üzere soyadı değiştirme talebi şu sebeplere dayanılarak yapılabilir;

-Din değişikliği,

-Soyadının gülünç, ahlaka ve adaba aykırı olması,

-Kişinin babasıyla kişisel ilişki kurmaması sebebiyle manevi bağ hissetmemesi,

-Kişinin başka bir soyadıyla tanınıyor olması,

-Velayeti anneye verilen çocuk annenin soyadını alabilmesi,

Yukarıda sayılan bu sebepler soyadı değiştirme davası için haklı sebeplerden bazılarıdır. Haklı sebepler sınırlı sayıda değildir. Kişinin sosyal durumu, aile geçmişi vb. birçok sebep soyadı değişikliği için haklı sebep teşkil edebilir. İleri sürülen sebebin haklı bir sebep olup olmadığı mahkemece her somut olayın kendi şartlarına göre değerlendirilir.

Soyadı Değiştirme Davası Belirli Süreye Tabi Midir?

Soyadı değiştirme davası haklı sebebin varlığında her zaman açılabilir. Herhangi bir hak düşürücü süreye tabi değildir. Ancak 7036 sayılı Kanun ile nüfus müdürlüklerine başvuru suretiyle soyadı düzeltme işlemi iki yıl süreyle sınırlandırılmıştır. Bu kapsamda 7036 sayılı Kanun’un yürürlük tarihi olan 03.11.2017’den itibaren iki yıl sonra başvuru ile soyadı değişikliği yapılamayacaktır.

Soyadı Değiştirme Davası Ne Kadar Sürer?

Soyadı değiştirme davası mahkemelerin iş yoğunluğuna bağlı olarak ortalama 2 ila 4 ay arasında sonuçlandırılmaktadır.

Soyadı Değişikliği Mirasçılığı Etkiler Mi?

Soyadı değişikliği mirasçılığı etkilemez. Kişilerin biyolojik ailelerine olan mirasçılığı soyadı değişikliği ile sona ermez.

Soyadı Değişikliği Çocukların Da Soyadını Değiştirir Mi?

Bir babanın soyadı değişikliği yapması on sekiz yaşından küçük çocuklarının da kendiliğinden soyadlarının değişmesine sebep olur.

Sonuç

Sonuç olarak ifade edilmelidir ki, soyadı değiştirme davası kişilerin toplum içinde tanınmasına imkân veren önemli bir unsuru, soyadını etkilediğinden kişiler soyisim değiştirme davası açmadan bu değişiklik talebini hangi sebebe dayanarak isteyeceklerini iyi düşünmelidirler. Haklı olmayan bir sebebe dayanarak dava açılması yahut usuli bir hata yapılması davanın reddedilmesine ve doğal olarak zaman ve para kaybına neden olacaktır. Bu sebeple soyadı değiştirme davası açmadan önce bu konuda uzman bir profesyonele danışmak kişilerin menfaatine olur.

İsim değiştirme davası makalesini okumak için tıklayınız.

Bu yazıyı paylaşın!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

6
Yorum Yazın.

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Mehmetsu1234Av. Berkay Başcımzzzzz Recent comment authors
En Yeniler Eskiler
Mehmet
Mehmet

Kolay gelsin. Hem Türk hem de Alman vatandaşlığım var. Ben soyadımı Muhammed olarak değiştirmek istiyorum ama mahkeme soyadını türkçe kökenli bir kelime olmaması nedeniyle reddediyor. Kardeşlerimde daha önce soyadlarını Muhammed olarak değiştirmişler ve nüfus kaydında da Muhammed olarak geçiyor. Türkiye’de de Muhammed soyadlı binlerce insan var. Bu durumda ne yapılması gerekir. İstinafa götürülse bu karar bozulur mu?? Ayrıca 6 gün önceye mahkemesiz ad-soyad değiştiriliyordu. Arapça ve farsça kelimeler olan Zeynep’in ‘Zeyneb’ olarak Ahmet’in (Ahmed) olarak Muhammet’in (Muhammed) olarak düzeltilmesine izin veriyordu. Evet konu olarak benzer olmayabilir. Bir tarafta soyadı düzeltilmesi bir tarafta soyadı değişikliği var ancak Nüfus Hizmetleri arapça olan… Devamını yükle »

su1234
su1234

merhaba, annem ve babam 6 sene önce boşandılar. babamla görüşmeme ve manevi ilişkimi kesme sebebiyle soyadımı değiştirmek ve annemin soyadını almak istiyorum. birçok kişi bunun yapılamayacağını geçersiz sebep olduğunu söyledi. bu konuda bilgi verebilir misiniz?

mzzzzz
mzzzzz

merhabalar kimlikte ismim muazzez 8 yıldır farklı bir isim kullanıyorum ailem çevrem farklı isimle hitap ediyorlar ismimden dolayı beni hep yaşça büyük zannediyorlar bu durum beni cok rahatsız ediyor geçerli bir sebepmidirr
izleyeceğim yol nasıl yardımcı olurmusunuz son olarak ücret nedir acaba bir an önce davayı açmak istiyorum teşekkurler